Mobil Odeme Nedir

Mobil Ödeme Nedir?

Mobil Ödeme Nedir?

Mobil ödeme hizmetlerini ilk kez kullanacak olanlar bunun ne olduğunu da merak edebilmektedir. Bu mobil bankacılıkta yaygın bir ödeme şekli olup mobil para transferi ya da mobil cüzdan olarak da adlandırılmaktadır. Finansal düzenlemeler altında işletilmekte olup yaygın olarak dünya çapına yayılmıştır.Bu ödeme türü temel anlamda operatöre yansıtılmaktadır. Özelikle online bir ödeme şekli olarak kullanım görmektedir.

Mobil Ödeme Ne Demek?

Mobil ödeme nedir sorusu, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Operatörünüz ne olursa olsun, fatura ya da TL bakiyesine harcamalar yansıtılmaktadır. Ay sonunda ya da fatura dönemi sonunda ise tahsil edilmektedir. Eğer mobil ödeme yapmak istiyorsanız limitinizi çağrı merkezi üzerinden yükseltebilir, yapmak istemiyorsanız da yine müşteri hizmetleri üzerinden iptal edebilirsiniz.

Janti Bozum olarak güvenli bir şekilde bu bakiyenizi anlık olarak nakite çevirmenizi sağlamaktayız. Özellikle de kredi kartınız yoksa, ya da kredilere faiz ödemek istemiyorsanız; sitemiz üzerinden avantajlı bozum oranlarıyla nakit çekim yapabilirsiniz.

Mobil Ödemenin Avantajları Neler?

Özellikle de günümüzde mobil ödeme avantajları oldukça fazla olan bir sistemdir. Özellikle kişiler kredi kartı kullanmak istemiyorsa, bunlar bir çözüm olabilmektedir. Ödeme şekli olarak da kartlı ödemeye yakın bir yapısı vardır. Ödeme konusunda kolaylık tanıdığı gibi şu gibi yönleri de mevcuttur;

 • Ödemeler tek tıklama ile gerçekleştirilmektedir.
 • Alışveriş ya da harcama yapıldıktan sonra, faturaya yansır ve ay sonunda ödenir.
 • Kredi kartı kullanmayan kullanıcılar için pratik bir alternatiftir.
 • Güvenlidir ve dolandırıcılığa karşı bazı önlemleri bulunmaktadır.

Mobil ödeme bu bakımdan pek çok kişi tarafından yaygın bir şekilde kullanım görmektedir. Bu avantajları arttırmak da mümkündür.

Mobil Odeme Nedir
Mobil Odeme Nedir

Mobil Ödemelerin Kullanım Alanları

Dünya çapında pek çok kişi ödeme yapacağı zaman mobil sistemleri tercih etmektedir. Ancak bu özelikle küçük çaplı ödemelerde devreye girer. Örnek olarak şu gibi yerlerde bu metodu kullanmak mümkündür.

 • Online alışveriş
 • Abonelik işlemleri
 • Google Pay ve Google Store alışverişleri
 • GSM operatörünün anlaşma sağladığı işletmeler

Bunların yanı sıra farklı kullanım alanları da yine vardır. Dolayısıyla günümüzde geniş kapsamlı olarak yararlanılmakta olan bir sistemdir.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır?

Özellikle ilk kez kullanılacağı zaman mobil ödeme kullanımı nasıl olur da kişilerin aklında olan bir sorudur. Bu GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmet olup isteğe göre aktif hale getirilir.

Bundan sonra ise alışveriş ardında mobil ödeme üzerine tıklanarak, cep telefonu numarası istenmektedir. Telefona yollanan onay sonrasında da alışveriş bitmiş olur.

GSM operatörlerini kullanarak Google Play, App Store tarzı pek çok anlaşmalı iş yerinden ödeme yapılabilmektedir. Koşullar GSM operatörleri tarafından belirtilen mobil ödeme oldukça kolay ve pratik bir kullanım sunmaktadır. Alışverişin tamamlanması ardından da faturaya harcama olarak geçilir. Bunun yanı sıra telefon ile bunları açmak ya da kapatmak da mümkündür. Bunun için ayarlarım bölümüne geldikten sonra mobil ödeme servisleri açılmakta veya kapatılabilmektedir.

Ayrıca mobil ödeme sistemi müşteri hizmetleri ile iletişime geçilerek de yapılabilmektedir. Ayrıca konuyla ilgili olarak operatörünüzle de irtibat kurulabilir. Şayet Türk Telekom kullanıyorsanız mobil ödeme yazarak, bunu 5555’e SMS olarak yollamanız mümkündür. Vodafone kullanıyorsanız ayarlar kısmına geldikten sonra mobil ödeme üzerine dokunarak açmanız ya da kapatmanız yine söz konusudur.

Şayet Turkcell kullanıyorsanız, 2222’ye mobil ödeme aç yazarak çözüm bulmanız mümkündür. Ayrıca çağrı merkezleri de yine aranabilmektedir. Bu yöntemlerin herhangi bir kişiler tarafından tercih edilebilir.

Mobil Ödeme Güvenilebilecek Bir Sistem Mi?

Mobil ödeme, diğer ödeme yöntemlerine göre ekstra güvenlidir. Zira telefon sizdeyse, bir başkası numaranız üzerinden onayınız dışında harcama yapamaz. Bu nedenle mobil ödeme güvenli mi sorusuna evet yanıtı verilebilmektedir. Bununla birlikte her zaman güvenilir olan yerleri tercih etmek gerektiği de unutmamalıdır. Her zaman alışveriş, güvenli olan yerlerden gerçekleştirilmelidir.

Mobil Ödeme Nasıl İptal Olur?

Her ne kadar mobil ödeme çok kullanışlı olsa da, bazı kişiler zaman zaman iptal etmek isteyebilmektedir.

 • Turkcell için Paycell Müşteri hizmetlerinden,
 • Vodafone için 7878’e SMS göndererek,
 • Türk Telekom için çağrı merkezi üzerinden iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Lakin hızlı ve avantajlı bir şekilde bozumu gerçekleştirildiği için, kapatmayıp hazırda bekletebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir